Az Alaptörvény 17. módosításának tervezetéről szóló társadalmi párbeszéd során elküldött véleményünkben részletesen kifejtettük az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökének és a Kúria elnökének megbízatásának bírói kezdeményezésre történő visszahívásának előnyeit és hátrányait. Hosszútávon alapvetően üdvözlendő a bírák önszerveződésének és önigazgatásának a támogatása és egyetértünk azzal, hogy a bírák részt vehessenek a vezetők kiválasztásának vagy visszahívásának folyamatában. Azonban véleményünk szerint egy tisztséget az vonhat vissza, aki az elnököt megválasztotta vagy legalábbis részt vett a választás folyamatában. A módosítás egy „bizalmatlansági indítvány” kezdeményezésének a lehetőségét adná azoknak a bíráknak a kezébe, akik ilyen joggal eddig nem rendelkeztek. Ráadásul a jelenlegi igazgatási rendszerben az egymással alá-fölé rendeltségi viszonyban lévő egyszemélyi vezetői struktúra – amelynek a tetején áll a két visszahívással érintett elnök – rendelkezik valamennyi olyan jogkörrel, amelyek a bírói státuszt és a bírók napi munkavégzését alapjaiban érinti.


